Su İçmenin Faydaları, Suyun 5 Önemli Faydası

0

Su İçmenin Faydaları, Su içmek, her insan için bir alışkanlık haline gelmelidir. Su içmek aklınıza gelmiyorsa masanızda sürekli bir şişe su bulundurun ve gün içerisinde gördükçe için.  Su içtikçe ağzınızın kuruyup sürekli su içme ihtiyacı yaşadığınızı göreceksiniz. Böylece farkında olmadan gün içinde 1,5 – 2 litre su içmiş olacaksınız.

  • Baş Ağrılarını Azaltır

Susuzluğun neden olduğu baş ağrısı esasında yaygındır ve bazı insanlarda migren tetikleyicisidir. İyi haberse, bu konuda yapılan bir çalışmada, katılanların çoğu su içtikten (2 su bardağı) yarım saat sonra baş ağrısının tamamen geçtiğini belirttiler. Başınızın ağrıdığını hissederseniz 1-2 saat içerisinde 2 veya 4 su bardağı su için.

  • Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Toplumda su içmenin kilo verdirdiği gibi bir düşünce mevcuttur. Su bir insana doğrudan kilo kaybettirmez. Ancak dolaylı yollarla kilo vermeye yardımcı olduğu doğrudur.

  • Cildinizin Sağlığını Korur

Günde 3-4 bardak su içmek vücudunuzun yenilenmesini sağlar ve yıpranmasına karşı etkili olur.

  • Böbreklerinizin Sağlığını Korur

Su vücuda mide-bağırsak sisteminden girer, cilt-akciğer, mide-bağırsak ve asıl böbrekler yoluyla atılır. Mide-bağırsak, cilt, akciğerler, bu organlardan kaybedilecek sıvı ve elektrolitleri düzenlemek gibi bir fonksiyona sahip değildir. Halbuki böbrekler su ve elektrolitleri atılımını ve organizmanın ihtiyacı halinde  tutulmasını, geri emilmesini gerçekleştirecek mekanizmalara sahiptirler. Su dengesini düzenleyici organ böbreklerdir.

  • Kendinizi iyi Hissetmenizi Sağlar ve Psikolojinizi Düzeltir

Öyle görünüyor ki, akan su sesi gevşeme ve stres seviyesini azaltmada oldukça etkilidir. Benzer şekilde konsantrasyon gücünü de arttırabilir. Aslına bakarsanız bu yeni bir keşif değil. Suyun bu özelliği yüzyıllardan beridir Arap kültüründe bilinmektedir, eski evlerde küçük su kanalları ve çeşme sıkça kullanılırdı.

Share.

About Author

Leave A Reply