Facebook Yapay Zeka İle İntiharı Önlemek İstiyor !

0

Yeni bir yazılım Facebook’un intihar kullanıcılarını tanıyor ve bir alarm çalıyor. Facebook Yapay Zeka ABD’de başarılı bir test aşamasından sonra, yeni hizmet şu anda dünya çapında kullanıma sunulacak. Ancak Avrupa dışında bu zekanın olacağı duyuruldu.

Facebook’un intiharı önleme çalışması yeni değil: 10 yıldır – bu nedenle şirket – Facebook “İntihar Önleme Araçları”, intihar önleme tedbirleri üzerinde çalışıyor.

Ağ, uzmanlardan yardım alır: Facebook, yardım kuruluşlarıyla yakından çalışır. Hedef, intihar eden kullanıcıları erken tanımak ve onlara yardımcı olmaktır.

Facebook sadece hayır işlerinden değil: insanların kamera önünde öldürdüğü – Facebook’ta canlı yayın yapan – son zamanlarda birçok trajik vaka meydana geldi. Bundan dolayı bu teknoloji yerinde karar oldu.

Yazılım ile okur

Yeni olan, Facebook’un intihar eden kullanıcıları tanımak için geliştirdiği yapay zeka.

Yazılım, örneğin “Artık yaşamak istemiyorum” veya “Hayatımdan nefret ediyorum, artık edemiyorum” gibi sözcük ve deyimler için kullanıcıların zaman çizelgelerini tarıyor.

Dolaylı referanslar da olası sinyaller olarak kabul edilmektedir. Bunlar, örneğin, “Tamam mısınız?” Veya “Yardıma mı ihtiyacınız var?” Gibi diğer kullanıcıların yorumları.

Yazılım sesleri alarmı

Yazılım alarm çaldığında, bir kişi devralır: Bir Facebook çalışanı davayı kontrol eder ve nasıl ilerleyeceğine karar verir.

Facebook, etkilenen kullanıcıya bir mesaj gönderebilir ve belirli bir yardım sunabilir (“acil servis çağırın” veya “bir arkadaşınıza konuşun”).

Facebook yardımı, personelin yetkilileri uyarması için şimdiye kadar gidiyor. Facebook ona “Sağlık Kontrolleri” diyor. Geçtiğimiz ay ABD’de yapılan bir test aşamasında Facebook tarafından 100 tane çek çekildi – başarıyla sonuçlandı. Facebook Yapay Zeka.

Facebook Sadece Yardım Etmek İstiyor

Zaman çizelgelerini okudun mu? Şüpheli bir Facebook mesajı hakkında polise haber verildi mi? Facebook CEO’su Zuckerberg Mark Zuckerberg bu konuda herhangi bir sorun görmedi.

Yeni intihar önleme yazılımı hayat kurtarabilir – ve dolayısıyla herhangi bir gizlilik müdahalesi haklı görünüyor.

Share.

About Author

Leave A Reply